Generácia, čo zabudla vypínať

30. septembra 2017 admin

Možno si spomeniete na starý vtip, v ktorom policajt vždy keď príde domov nakričí na svoju ženu, že nevypína svetlo v chladničke. Dnes si odvykla vypínať celá generácia. Čoraz viac elektronických zriadení, ktorými sme obklopení, beží prakticky nonstop, bez prestávky. Smutné je, že to isté sa dá povedať aj o človeku. 


Byť neustále pripojený je už v podstate štandardom, nosiť si prácu domov a pracovať do neskorých nočných hodín čoraz častejším javom. No na rozdiel od elektroniky, ktorá je na takýto režim stavaná, človek rozhodne nie je. Vypnúť alebo reštartovať pritom nemáme problém pokiaľ ide o počítač, tablet či mobil. U vlastného tela to ignorujeme. Vypnutie v podobe pár dní dovolenky nestačí, dobíjať si baterky treba častejšie.

 

Účty za elektrinu sú to nejmenej

Vypli ste niekedy na noc wifi router? Vypínate mobilný telefón, televízor (úplne, nie len do režimu spánku). Pýtate sa načo? To, že všetky tieto zariadenia neustále čerpajú elektrickú energiu je asi ten najmenší problém a stojí zanedbateľných pár centov navyše na faktúre od elektrární. Za väčšiu pozornosť stojí vplyv elektromagnetického žiarenia. Negatívny vplyv dlhodobého pôsobenia žiarenia na živé organizmy dokazujú mnohé vedecké štúdie. Nadmerný čas strávený pri obrazovkách poškodzuje mozog. Dlhodobé pôsobenie žiarenia môže podľa neurológov vyvolať takzvané malígne bujnenie alebo iné ochorenia mozgu. Štúdie odhalili zmeny v štruktúre a funkčnosti mozgu vrátane emočných procesov, pozornosti, rozhodovania a kognitívnej kontroly. Červené krvinky strácajú červené krvné farbivo hemoglobín, biele krvinky sú náchylnejšie na laukémiu, hrozia alergické reakcie, klesá množstvo a kvalita mužských spermií.

Žiarenie oslabuje aj imunitný systém. Zdravotné problémy sa môžu prejaviť hormonálnymi výkyvmi, únavou, podráždenosťou a vyššou citlivosťou nervovej sústavy. Rizikovými skupinami sú najmä deti a starší ľudia. Najzraniteľnejšími sú tehotné ženy, respektíve plod, ktorý nosia v tele.

Elektromagnetizmus je pritom v našom tele bežným javom. Umelé žiarenie je však miliónkrát silnejšie. Mobilné telefóny pracujú s elektromagnetickými vlnami s kmitočtom 450 miliónov až 1,8 miliardy kmitov za sekundu. Táto frekvencia spolu so žiarením telefónu zahrieva tkanivá mozgu, očí, uší. Až 40 % výkonu mobilov sa absorbuje v hlave a 10 % v ruke používateľa. Výrobcovia mobilných telefónov sú preto povinní zverejňovať, koľko ktorý model vyžaruje do hlavy. Údaj sa skrýva pod skratkou SAR (Specific Absorption Rate), čo znamená množstvo wattov vyžiarených na kilogram hmoty. V našich končinách táto hodnota nesmie prevýšiť 2 watty na kilogram. Popri obrazovkách sme vystavení vplyvu elektromagnetického žiarenia aj vo forme WiFi routerov či mikrovlnných rúr.

 

Ani na krok

Veľa ľudí pritom spí so zapnutým mobilným telefónom pri posteli. Dokonca ho majú pár centimetrov od hlavy na dosah ruky, keďže ho používajú ako budík. Sledovaniu obrazovky v mobile, počítači, tablete či na televízore človek venuje v priemere polovicu času, keď nespí.

Nevypíname ani v práci. Počítače, tlačiarne, kopírky v kanceláriách často bežia nonstop. Jedným dychom ale treba povedať, že sú na nepretržitú prevádzku stavané. A to nemusíme rovno hovoriť o serveroch, ktoré počítajú s tým, že sa nevypnú dlhodobo. No a keď takýto nápor počítač nevydrží, vymení sa základná doska, operačná pamäť, pevný disk, prípadne celý počítač. Je to len otázka peňazí. Človek ale takúto možnosť nemá. Veta „opustil nás kolega“ znie úplne inak ako „odišiel mi počítač“.