Vo svete, v ktorom máme k obrazovkám mobilov a počítačov bližšie ako kedykoľvek predtým a kedy sociálne médiá často diktujú ako sa správame, je čoraz ťažšie sa sústrediť a mať pod kontrolou čas, ktorý venujeme digitálnym technológiám. Jedným z riešení je digitálny minimalizmus, ktorý ponúka riešenie ako získať späť svoj čas, ktorý venujeme obrazovkám.
Čo je digitálny minimalizmus?
Na prvý pohľad sa môže zdať, že ide o filozofiu, ktorá odmieta digitálne technológie a človeka nabáda, aby sa ich vzdal. No nie je to tak. Digitálny minimalizmus podporuje vedomé a zmysluplné používanie digitálnych zariadení spôsobom, ktorý je v súlade s vašimi osobnými cieľmi a hodnotami. Zameriava sa len na tie nástroje, ktoré prinášajú skutočnú pridanú hodnotu.
Na rozdiel od tradičného minimalizmu, ktorý sa väčšinou zaoberá znižovaním fyzického neporiadku, digitálny minimalizmus má upratať digitálny život. Ide o to, aby ste odstránili rušivé vplyvy a optimalizovali používanie technológií tak, aby slúžili vašim prioritám.
To môže znamenať:
- obmedzenie času stráveného na sociálnych sieťach
- zníženie počtu aplikácií v telefóne
- obmedzenie pasívnej konzumácie obsahu, ako je nekonečné skrolovanie
Prečo potrebujeme digitálny minimalizmus
Priemerný človek pozerá na obrazovku (mobilu, tabletu, notebooku, TV, či smarthodiniek) viac ako 12 hodín, čo je viac ako venuje spánku. Pritom počas spánku sa naše telo regeneruje, oddychuje a uzdravuje, zatiaľ čo sledovanie obrazovky aj pre modré svetlo prináša z pohľadu zdravia viac negatív ako pozitív. Značná časť času stráveného pred obrazovkami často patrí bezduchým činnostiam, ktoré neobohacujú náš život.
Nadmerné používanie digitálnych platforiem môže viesť k problémom ako:
- Znížená produktivita: Neustále notifikácie a používanie aplikácií môže viesť k obmedzenej pozornosti, čo sťažuje plnenie úloh.
- Problémy duševného zdravia: Sociálne médiá môžu podporovať pocity úzkosti, depresie a spôsobiť syndróm FOMO (strach z premeškania).
- Nedostatok a znížená kvalita spánku: Čas strávený pred spaním môže narúšať naše prirodzené spánkové vzorce.
Tým, že sme zahltení informáciami a dlhodobo vystavení negatívnym vplyvom digitálnych technológií, naša pozornosť a schopnosť sústrediť sa klesá.
Digitálny minimalizmus sa vyznačuje niekoľkými základnými myšlienkami:
-
Namiesto reagovania na technológie vás digitálny minimalizmus nabáda k tomu, aby ste prevzali zodpovednosť za svoje kroky.
Každá aplikácia, platforma alebo zariadenie by mali mať vo vašom živote jasný účel. Tak napríklad pred tým, než vezmete do rúk mobil a chystáte sa spustiť nejakú aplikáciu, položte si otázku: Pomáha mi to dosiahnuť moje ciele? Má to pridanú hodnotu, alebo je to len rozptýlenie a zábava?
-
Zamerajte sa na reálne vzťahy
Digitálni minimalisti uprednostňujú hlboké, zmysluplné vzťahy pred plytkými digitálnymi. Skúste spočítať, koľko z vašich kontaktov na sociálnej sieti je takých, s ktorými by ste si pri skutočnom stretnutí nemali čo povedať, prípadne by ste si nespomenuli ani na ich meno, či odkiaľ ich poznáte. Priama komunikácia tvárou v tvár alebo osobnejšia komunikácia (napríklad telefonáty) pestuje hlbšie vzťahy.
-
Naučte sa byť sám so sebou
Neustále pripojenie často znamená, že nám chýbajú chvíle, kedy sme sami so sebou. Kedy máme čas sa zamyslieť nad tým, čo by sme chceli urobiť, dosiahnuť, kam smerujeme. Digitálny minimalizmus navrhuje vytvoriť si miesta samoty na premýšľanie a uvažovanie bez digitálnych rušivých vplyvov.
-
Stanovte si jasné hranice
Stanovte si pravidlá, ako a kedy sa zapájate do práce s technológiami. Môže to znamenať, že počas jedla nebudete používať žiadny telefón alebo že e-maily budete kontrolovať len dva či trikrát denne. Stanovením hraníc získate kontrolu nad tým, ako trávite svoj čas.
Digitálny minimalizmus: 5 krokov ako začať
-
Urobte si inventúru aplikácií
Začnite tým, že si prejdete všetky aplikácie vo svojom telefóne, tablete a počítači. Odstráňte tie, ktoré už nepoužívate, neslúžia zmysluplnému účelu alebo prinášajú len rozptýlenie. Pokiaľ ide o notifikácie, buďte k nim nemilosrdní. Vypnite všetko, čo nie je nevyhnutné.
-
Skúste digitálny detox
Na určitý čas – hodinu, deň, týždeň alebo mesiac – si dajte prestávku od všetkých nepotrebných digitálnych aktivít. Využite tento čas na pozorovanie, ktoré aspekty digitálneho života vám chýbajú a ktoré nie, aby ste zistili, čo je pre vás pridanou hodnotou a čo len rozptýlením.
-
Nahraďte čas strávený pri obrazovke offline aktivitami
Pokiaľ žiadne nemáte, začnite si budovať koníčky, pri ktorých nepotrebujete obrazovku. Či už ide o čítanie, cvičenie alebo trávenie času vonku, tieto analógové zážitky môžu byť osviežujúce a napĺňajúce.
-
Nastavte si časové limity
Využite technológie vo svoj prospech tak, že si nastavíte časové limity pre aplikácie sociálnych médií alebo hry. Mnohé smartfóny ponúkajú zabudované funkcie, ktoré vám pomôžu sledovať ich používanie. Prípadne siprečítajte článok Najlepšie aplikácie na meranie času na mobile.
-
Vytvorte si časové bloky
Pri práci si precvičte dávkovanie digitálnych úloh (ako je odpovedanie na e-maily alebo príspevky na sociálnych sieťach) do konkrétnych časových blokov. Zníži sa tým multitasking a zvýši sa produktivita.
Aké výhody prináša digitálny minimalizmus
-
Lepšie sústredenie a zvýšenie produktivity
Obmedzením rozptyľovania si vytvoríte viac priestoru pre kreativitu prácu, pri ktorej je potrebné sa sústrediť. Vďaka tomu zredujujete nekonečné úlohy a projekty a môžete byť produktívnejší.
-
Zlepšenie duševného zdravia
Obmedzením používania sociálnych sietí sa zmiernia pocity úzkosti alebo pocity menejcennosti, ktoré časti pramenia z neustáleho porovnávania sa s ostatnými. Znižujú sa tiež stavy preťaženia, ktoré pramenia z toho, že ste neustále k dispozícii a „online“.
-
Kvalitnejšie vzťahy
Bez neustáleho rušenia notifikáciami ste viac prítomní v reálnom živote, čo vedie k silnejším a plnohodnotnejším vzťahom s ľuďmi okolo vás.
-
Lepšia kvalita spánku
Zníženie času stráveného pri obrazovke pred spaním vedie k lepšej kvalite spánku, pretože pomáha regulovať prirodzený cyklus spánku a bdenia vášho tela, známy ako cirkadiánny rytmus. Odporúčame prečítať si knihu Prečo spíme, ktorú napísal Matthew Walker.
Ako sa technológie neustále vyvíjajú, rastie aj potreba rovnováhy. S rozmachom umelej inteligencie, virtuálnej reality a ďalších technológií bude čoraz dôležitejšie mať kontrolu nad tým, ako ďaleko si digitálne nástroje pustíme do svojho života.