Ako sa chrániť pred elektromagnetickým žiarením

7. septembra 2020 admin

Znečistenie planéty je čoraz diskutovanejšou témou. Azda každý už videl správy o rastúcich hodnotách smogu v ovzduší, množiacich sa skládkach či tonách plastov v oceánoch. Pre tých, ktorým sa plávajúce plastové ostrovy v oceánoch môžu zdať vzdialeným problémom, je tu jeden druh znečistenia, ktoré je úplne blízko a týka sa každého. Hoci ho nevidieť, napriek tomu sa zvyšuje výrazne rýchlejšie ako ostatné formy znečistenia. V nasledujúcom článku sa budeme venovať tomu ako sa chrániť pred elektromagnetickým žiarením.

Ide o elektrosmog. S rozmachom digitálnych technológií rastie úroveň elektromagnetického žiarenia, ktorému je človek každý deň vystavený. A treba povedať, že je bližšie než sa nám zdá. Majú ho na svedomí smartfóny, bezdrôtové telefóny, wi-fi routre či mikrovlnné rúry. Okrem toho je tu žiarenie v podobe vysielačov šíriacich signál pre rádiá, hlasové a dátové služby.

Na jednej strane je fantastické sledovať nové vynálezy a technologické nápady, ktoré život zlepšia, zjednodušia či spríjemnia. Uľahčujú a zefektívňujú prácu, vzdelávanie a úlohy, šetria čas, spestrujú každodenný život. No na druhej strane by sme si mali uvedomiť, že dlhodobé vystavenie elektromagnetickému žiareniu môže so sebou priniesť aj negatívne dôsledky. Predovšetkým pre zdravie.

 

Poznáme ho všetci

S nejakým druhom  žiarenia máme skúsenosť všetci. Každý už na vlastnej koži pocítil výsledok nadmerného vystavenia sa UV žiareniu, keď to v lete prehnal s opaľovaním sa na slnku. Väčšina z nás tiež absolvovala medicínske fotenie, ktorého výsledkom bol RTG snímok. Užitočnosť vynálezu Willhelma Röntgena pre medicínu dnes nepopiera azda nikto. No je tiež známe, že dlhodobé vystavovanie sa röntgenovému žiareniu je pre zdravie škodlivé.

Princíp je rovnaký pri akomkoľvek druhu elektromagnetického žiarenia, bez ohľadu na jeho vlnovú dĺžku. Pokiaľ je človek dlhodobo vystavený žiareniu, môže to mať negatívny vplyv na jeho zdravie.

Elektromagnetizmus ako taký je pritom v našom tele bežným javom. Umelé žiarenie je však miliónkrát silnejšie.

 

Iný rozmer mobilnej siete

Spomedzi všetkých digitálnych technológií najväčší rozmach zaznamenávajú mobilné telefóny. Stali sa bežnou súčasťou nášho života. Na ulici, na zastávke, v autobuse, vo výťahu, v rade pri pokladni… Zvykli sme si každú voľnú chvíľu krátiť sledovaním tejto malej obrazovky. Pocit, že človek môže kedykoľvek vyhľadať informáciu, skontrolovať e-mail, alebo poslať správu vytvára dojem, že život je ľahší. No popri výhodách by sme nemali zabúdať ani na vedľajšie účinky.

Mobilné telefóny pracujú s elektromagnetickými vlnami s kmitočtom 450 miliónov až 1,8 miliardy kmitov za sekundu. Pri klasickom telefonovaní, teda nie cez hands free alebo sluchátka, táto frekvencia spolu so žiarením telefónu zahrieva tkanivá mozgu, očí, uší. Až 40 percent výkonu mobilov sa absorbuje v hlave a 10 percent v ruke používateľa. Výrobcovia mobilných telefónov sú preto povinní zverejňovať, koľko ktorý model vyžaruje do hlavy. Údaj sa skrýva pod skratkou SAR (Specific Absorption Rate), čo znamená množstvo wattov vyžiarených na kilogram hmoty. V našich končinách táto hodnota nesmie prevýšiť 2 watty na kilogram.

 

5G siete – konšpiračná teória alebo skutočná hrozba?

Mobilné siete sú tu s nami už takmer 30 rokov (prvá 2G sieť bola spustená vo Fínsku v roku 1991). Na to, že rýchlosť prenášaných dát sa neustále zrýchľuje sme si už zvykli. Príchod najnovšej technológie pre mobilné siete však vyvoláva v spoločnosti viac diskusií ako ktorékoľvek „upgrady“ predtým. V nich ani tak nejde o samotnú rýchlosť prenosu, či kapacitu siete. Najcitlivejšou témou sietí piatej generácie (tzv. 5G sieť) sú vedľajšie účinky a vplyv na zdravie človeka. Existujú viaceré štúdie, ktoré naznačujú škodlivosť 5G siete a negatívny vplyv žiarenia z telefónov. Na druhej strane sú výskumy, ktoré žiadnu súvislosť nenašli.

Každopádne, či sa človek prikloní na jednu alebo druhú stranu, je potrebné si uvedomiť, že technológia 5G sa ešte len testuje a zavádza do komerčnej prevádzky. Je tu teda veľmi krátko na to, aby bolo možné jednoznačne tvrdiť, či je bezpečná alebo škodlivá. Dnes ešte nevieme ako elektromagnetické žiarenie na frekvencii milimetrových vĺn dlhodobo pôsobí na živé organizmy, keďže to nebolo dostatočne preskúmané. Je zrejmé, že to nikoho nezabije hneď, ale problémom môže byť intenzita poľa a dlhodobé vystavovanie sa jeho účinkom.

Tak či tak, nadmerný čas strávený pri obrazovkách môže poškodzovať mozog. Dlhodobé pôsobenie žiarenia môže podľa neurológov vyvolať takzvané malígne bujnenie alebo iné ochorenia mozgu. Štúdie odhalili zmeny v štruktúre a funkčnosti mozgu vrátane emočných procesov, pozornosti, rozhodovania a kognitívnej kontroly. Červené krvinky strácajú červené krvné farbivo hemoglobín, biele krvinky (lymfocity) sú náchylnejšie na laukémiu, hrozia alergické reakcie, klesá množstvo a kvalita mužských spermií.

Žiarenie môže oslabovať aj imunitný systém. Zdravotné problémy sa môžu prejaviť hormonálnymi výkyvmi, únavou, podráždenosťou a vyššou citlivosťou nervovej sústavy. Rizikovými skupinami sú najmä deti a starší ľudia. Najzraniteľnejšími sú tehotné ženy, respektíve plod, ktorý nosia v tele.

 

Ako sa chrániť pred elektromagnetickým žiarením?

To, že elektromagnetické žiarenie je všade okolo nás je fakt. Telekomunikačný priemysel v snahe zvyšovať pokrytie masívne investuje do rozvoja infraštruktúry a umiestňuje vysielače a vykrývače na čoraz odľahlejších miestach. Skúste si pri najbližšej prechádzke vo vašom okolí všímať strechy okolitých budov, kde najbližšie je nejaký umiestnený. Možno budete prekvapení ako blízko to bude.

Príchodom 5G sietí sa množstvo žiarenia ešte viac zvýši. Táto nová sieť totiž nenahradí predošlé technológie, ale rozšíri už aj tak vysoký stupeň elektrosmogu.

Pokiaľ sa nerozhodnete presťahovať niekam do hôr mimo civilizáciu, tak tomuto novodobému žiareniu neuniknete. Aké sú teda možnosti sa chrániť?

 

Aby ste sa ochránili pred elektromagnetickým žiarením, skúste nasledujúcich 5 účinných tipov:

 

1. Zredukujte množstvo digitálnych zariadení

Mobil, tablet, smart hodinky, notebook, desktop, televízor, wi-fi router, monitor spánku, smart žiarovky… Množstvo zariadení a aplikácií v našom okolí narastá. Čoraz viac z nich potrebuje internet, pričom trendom je pripájať sa bezdrôtovo. Čím viac digitálnych zariadení používate, tým väčšiemu žiareniu sa vystavujete.

 

2. Skráťte čas, počas ktorého ste vystavení žiareniu

Pri väčšine zariadení je na ich používateľoch, koľko času im budú venovať. Ich používanie by malo mať svoje pravidlá a stanovené hranice, inak sa môžu vymknúť z rúk.

Vyhýbajte sa dlhým telefonátom, v oblastiach s nízkym signálom obzvlášť. Ak je kvalita signálu nízka, telefón vydáva viac žiarenia. Snažte sa tiež minimalizovať používanie telefónov vo výťahoch, autách, vlakoch alebo lietadlách. Tie totiž získavajú viac energie a vyžarujú viac žiarenia v uzavretých kovových priestoroch.

Wi-fi router je dnes už štandardnou súčasťou väčšiny domácností. Nemal by však byť umiestnený v miestnostiach, kde človek  trávi väčšinu času a určite nie v spálni. Ideálne je ho na noc vypínať. Šanca vypnúť alebo obmedziť iné wi-fi routre, ktorých je najmä v bytovkách viac než dosť, je síce minimálna, ale aspoň na vás nebude žiariť ten, čo je najbližšie. Porozmýšľajte tiež nad výmenou wi-fi routra za adaptéry do zásuvky, tzv. powerline,  ktoré prenášajú internet cez elektrickú sieť.

 

3. Držte si ich od tela

Vzhľadom na povahu energie, elektromagnetické žiarenie je exponenciálne silnejšie, čím bližšie je človek k nemu. Čím ďalej ste ďalej od zdroja žiarenia, tým menej ste vystavení jeho sile. Ak sa chcete chrániť, mali by ste medzi vami a zdrojom žiarenia udržiavať aspoň malú vzdialenosť, hoci aj niekoľko milimetrov. Dokonca aj malé zväčšenie priestoru medzi vami a vašim mobilným telefónom alebo tabletom môže spôsobiť obrovský rozdiel.

Bez ohľadu na intenzitu, najbližšie sme si k telu pustili mobilné telefóny. Pri hovoroch ich máme pár milimetrov od mozgu, väčšinu dňa ich nosíme priamo na tele. To je dôvod, prečo výrobcovia mobilných telefónov odporúčajú, aby ste svoj mobilný telefón udržiavali vo vzdialenosti aspoň niekoľko centimetrov od tela. Snažte sa nenosiť mobil vo vreckách nohavíc, košiel ani búnd. Pri telefonátoch sa snažte mať mobil pri hlave čo najkratšie, používajte radšej hlasitý odposluch alebo sluchátka, hoci aj tie vyžarujú určité žiarenie.

 

4. Používajte sluchátka

Jedným z riešení ako telefonovať a nemať mobil pri hlave sú sluchátka. No aj tie prenášajú určitú časť žiarenia, preto stojí za úvahu používať tienené sluchátka, ktoré elektromagnetické žiarenie blokujú. 

 

5. Používajte zariadenia na blokovanie žiarenia

Existujú tieniace púzdra a obaly, ktoré blokujú elektromagnetické žiarenie. Výrobcov je dnes už viacero. Čo sa týka technológií, dominujú dva druhy:

  • Obaly/púzdra založené na princípe takzvanej Faradayovej klietky, ktorá blokuje prístup mobilu k sieti. Ich nevýhodou je, že mobil je bez signálu a nie je ho možné používať. Navyše, tým, že bránia príjmu signálu, čo telefón sa o to viac snaží signál nájsť a vyšle do kolia ešte viac žiarenia.
  • Druhým typom technológií sú obaly či púzdra, ktoré chránia používateľa len z jednej strany. To znamená, že mobilný telefón je možné stále používať, nezvyšuje sa jeho výkon a jeho majiteľ je zároveň chránený pred žiarením.

 

Keď už viete ako sa chrániť pred elektromagnetickým žiarením, skúste navštíviť náš e-shop a niektorý z výrobkov prieamo vyskúšať .

CHCEM NAVŠTÍVIŤ E-SHOP