Informačná diéta – ako sa neutopiť v záplave informácií

25. júla 2017 admin

Takmer každý už asi v živote vyskúšal diétu. Časopisy a internet sú nimi zaplavené. Nevadí, že predošlých 10 diét nezabralo, tá najnovšia je zaručená. Od pondelka sa ide na to. (aj u vás to je vždy prvý deň v týždni?) A čo informačná diéta? Počuli ste už o nej?

Najčastejšou príčinou vzniku nadváhy je prejedanie sa, nesprávny výber jedla a zlé stravovacie návyky. Úplne rovnako je to aj s informáciami. Denne sme vystavení obrovskému množstvu nových informácií. Valia sa na nás zo správ v rádiách, televízii, článkov z novín, časopisov, z internetu, blogov, e-mailov, SMS, reklamných pútačov, plagátov, bilboardov. K tomu treba pridať aj napríklad diskusie z ľuďmi. Sa mozrejme, tie nemusia byť škodlivé pokiaľ nenatrafíte na toxického človeka. Každopádne, sme doslova presýtení informáciami. Len pre zaujímavosť, podľa univerzity v Kalifornii priemerný človek denne spotrebuje 34 gigabajtov informácií. Je to niekoľko násobne viac ako sme schopní stráviť a efektívne využiť. Je to ako keby ste každý deň prečítali 100 tisíc slov. To je už relatívne hrubá kniha. 

Človek si dokáže zapamätať a použiť informácie, ktoré vidí alebo počuje. Jeho pracovná pamäť však neudrží viac ako 10 položiek naraz.

 

Sme to, čo jeme

Hlad po jedle a hlad po informáciách majú veľa spoločného. Tak ako sa ľudstvo prejedá (ale paradoxne je podvyživené), tak sme presýtení informáciami a digitálnymi technológiami.

S jedlom majú technológie spoločnú ďalšiu podstatnú vec. Ani jedno nemôžme zo života vylúčiť. Čo však pod kontrolou mať môžeme je to, čo si do úst dáme. A do hlavy tiež. Pri oboch by mal človek rozmýšľať nad tým, čo konzumuje. Často totiž kvantita dostáva prednosť pred kvalitou.

Blízko k sebe majú aj výživová a informačná hodnota. Každý pozná reťazce s rýchlym občerstvením, ktoré ponúkajú nekvalitné, výživovo chudobné jedlo. Jeho hlavným cieľom je zaplniť žalúdok. Ich ekvivalentom v oblasti informácií sú bulvárne médiá. Servírujú množstvo nekvalitných, nepotrebných a často negatívnych informácií. Zahltia mozog a sú doslova žrútom času. Človeku tak neostane čas na dôležitejšie veci, ako venovať sa rodine, priateľom, sebe samému.

 

Je čas na diétu

Rozmýšlali ste nad tým, ako uniknúť pred tou záplavou informácií? Riešením môže byť informačná diéta. Jej alternatívny názov by mal byť digitálna diéta. Pýtate sa prečo? Stačí sa pozrieť, ako konzumujeme väčšinu informácií. Áno, je to práve z digitálnych médií. Až 90% informácií získavame z obrazovky.

Mobily, tablety, notebooky, počítače, rádiá, televízia, sociálne siete, či podcasty sa stali takmer povinnou výbavou. Podobne ako oheň, sú dobrým sluhom ale zlým pánom. Ešte sme síce nedospeli do štádia, kedy nás technológie ovládajú, ale púšťame si ich k telu čoraz bližšie. A to doslova. Mobily sa dostali za jedálenský stôl, do postele, na toaletu, používame ich pri šoférovaní, vo fitnescentre, vo výťahu… Keď si spočítame čas, ktorý im venujeme, tak nás už de facto ovládajú. Oberajú nás o čas a energiu.

Informačná diéta je preto čoraz aktuálnejšou témou, nad ktorou by mal každý porozmýšľať. 

Pokiaľ vás táto téma zaujala a chcete sa dozvetieť viac, prečítajte si knihu Hlavu hore, ktorú nájdete TU.