Máte často notebook na kolenách?

20. marca 2021 admin

Notebooky či laptopy sú z roka na rok populárnejšie a čoraz viac vytláčajú klasické stolové počítače. Sú ľahké, prenosné a už aj výkonné. Kým v práci bývajú umiestnené na pracovnom stole, v domácnosti chceme mať pohodlie a tak sme si zvykli mať položený notebook na kolenách a sedieť na pohovke.  

Napriek svojmu názvu (lap v angličtine znamená priestor medzi bokmi a kolenami) však laptop/notebook na kolenách nemá čo robiť. Určite nie pokiaľ sa na internet pripájate prostredníctvom Wi-fi siete. 

Zatiaľ čo stolové počítače, tzv. desktopy, väčšinou bývajú k internetu pripojené sieťovým káblom, u notebookov konektivitu zabezpečuje bezdrôtové spojenie. Jasné, je to pohodlné nemať okolo seba žiadne káble a mať voľnosť. Daňou za tento komfort však môžu byť problémy spôsobené elektromagnetickým žiarením, ktoré počítač neustále vyžaruje.

Prečítajte si nasledujúciich 6 dôvodov, prečo by ste nemali mať notebook na kolenách.

 

Notebook na kolenách môže:

1. Poškodiť reprodukčné orgány

Elektromagnetické žiarenie z notebooku môže predstavovať riziko pre pohlavné orgány. U mužov môže klesať počet spermií, u žien môže dochádzať k zníženiu uvoľňovania vajíčok. Štúdia Americkej spoločnosti pre reprodukčnú medicínu zistila, že držanie notebooku pripojeného k bezdrôtovému internetu na kolenách môže mať negatívny vplyv na plodnosť u mužov. Znížila sa pohyblivosť spermií a došlo k fragmentácii DNA spermií.

 

2. Viesť k určitým typom rakoviny

Švajčiarski vedci, Dr. Andreas Arnold a Peter Itin z Fakultnej nemocnice v Bazileji zistili, že horúci notebook by mohol viesť k poškodeniu kože na kolenách a dokonca by sa z neho mohla vyvinúť rakovina kože. Toto tvrdenie podporil dermatológ Anthony Mancini. Podľa neho dlhotrvajúci zápal kože môže potenciálne zvýšiť pravdepodobnosť rakoviny kože z dlaždicových buniek. Keďže notebook položený na kolenách je blízko reprodukčných orgánov, môže to spôsobiť rakovinu semenníkov a vaječníkov.

 

3. Spôsobiť bolesť chrbta a krku

Podľa štúdie Harvardskej univerzity ak človek používa notebook položený na kolenách, veľakrát trpí bolesťami krku a chrbta spôsobených hrbením sa. Preto je lepšie pracovať s počítačom položeným na pracovnom stole. Ideálnym riešením je používať výško nastaviteľný polohovateľný stôl, ktorý umožní aj prácu v stoji.

 

4. Skomplikovať tehotenstvo

Používaniu počítača na kolenách by sa mali vyvarovať aj tehotné ženy. Elektromagnetické žiarenie môže spôsobiť zdravotné problémy pre plod v bruchu. U narodených detí sa môžu prejavovať príznaky vrodených a vývojových problémov.

 

5. Spôsobiť popálenie kože

Ak trávite veľa času na notebooku položenom na kolenách, môže sa u vás rozvinúť „syndróm opečenej kože“. Lekárska správa zistila, že dlhodobé umiestňovanie zariadení, ako sú notebooky alebo tablety na pokožke môže viesť k neobvykle vyzerajúcemu škvrnitému stavu pokožky alebo vyrážke spôsobenej dlhodobým pôsobením tepla.

Tento stav, tiež známy ako „dermatitída zapríčinená ohňom“, sa vyvíja pri dlhodobom používaní zariadení v závislosti od toho, ako veľmi sa notebook na kolenách používa a ako sa zvyčajne zohrieva. Aj keď je syndróm všeobecne neškodný a zvykne sám zmiznúť, môže spôsobiť trvalé zafarbenie pokožky.

 

6. Zhoršená ergonómia

Dlhodobo nesprávne držaný notebook na kolenách môže spôsobiť neergonomickú polohu tela, čo môže mať za následok bolesti chrbta, krku alebo ramien.

 

7. Obmedzený krvný obeh 

Umiestnenie notebooku priamo na kolená môže obmedziť krvný obeh a viesť k znecitliveniu alebo necitlivosti nôh.

 

Riešenie

Pokiaľ vás uvedené dôvody nepresvedčili, mali by ste sa snažiť aspoň udržiavať určitú vzdialenosť medzi laptopom a vašim telom. Bezpečným riešením je používať špeciálne tieniace podložky, ktoré odvracajú žiarenie. Fungujú ako štít, rovnakým spôsobom ako takzvaná Faradayova klietka (priestor na eliminovanie elektromagnetického pola, do ktorého v dôsledku ochranného účinku kovového pletiva nepreniká vonkajšie elektrické pole).

S tieniacimi podložkami môžete mať dlhodobo notebook na kolenách bez toho, aby vám to škodilo.

Odporúča sa položiť notebook na pevnú a stabilnú podložku, napríklad na stôl alebo pracovnú dosku, aby sa minimalizovali možné negatívne účinky na zdravie. Pomôcť môžu aj pravidelné prestávky a cvičenia na pretiahnutie tela, aby ste predišli možným zdravotným problémom spojeným s dlhodobým sedením.