fbpx
14. júna 2020 admin

Nomofóbia – choroba modernej doby

Chytá vás panika, ak vonku zistíte, že ste si doma zabudli mobilný telefón? Napriek tomu, že to môže znieť smiešne, žart to nie je. Nomofóbia je jedným z hlavných znakov závislosti od digitálnych technológií.

Diagnóza už má aj svoj názov – nomofóbia (z angl. nomophobia, výraz zložený zo slov No Mobile Phone Phobia). Ľudia trpiaci touto diagnózou majú chorobný strach z toho, že zostanú mimo dosahu, vybije sa im batéria alebo niekde zabudnú telefón. Medzi symptómy patrí nervozita, podráždenosť, nepokojnosť až agresivita, ktoré môžu viesť až k fyzickým prejavom ako nevoľnosť, dýchavičnosť, nadmerné potenie, bolesť na hrudníku či chvenie. Nomofobici nie sú schopní sústrediť sa na prácu alebo konverzáciu a pravidelne si musia kontrolovať telefón. Nomofóbiou trpí až 66 percent populácie, väčšina (77 %) je vo veku 18 – 24 rokov.

Netradičných diagnóz začína pribúdať. Za zmienku stojí napríklad syndróm, ktorý má v angličtine názov cellphone vibration syndrom. Pri ňom si človek neustále myslí, že mu zvoní telefón alebo mu prišla SMS správa. Preto kontroluje svoje zariadenia viac, ako je zdravé.