Spieva vaše dieťa do telefónu? Ak áno, tak by ste mali spozornieť. Je pravdepodobné, že je za tým TikTok.
Ide o jednu z najrýchlejšie rastúcich sociálnych sietí, ktorá je s viac ako 800 miliónmi užívateľmi šiestou najpopulárnejšou na svete. Činska mobilná aplikácia funguje na princípe zdielania krátkych niekoľkosekundových videí.
Jej hlavnou cieľovou skupinou sú mladí ľudia, veľkú časť jej užívateľov tvoria deti mladšie ako 12 rokov. Už aj tak veľkej popularite ešte viac pomohla korona kríza a fakt, že milióny detí boli uväznené doma a hľadali liek na nudu. Podľa štatistík vo Veľkej Británii deti vo veku 4 až 15 rokov strávia na TikToku denne v priemere viac ako hodinu (69 minút).
Tak ako táto aplikácia rýchlo naberá na popularite, rýchlym tempom sa množia aj články a varovania upozorňujúce na problémy s jej bezpečnosťou „TikTok je bezpečnostná hrozba“, „Deti sú v ohrození“, „Nočná mora rodičov“, „Najrýchlejšie rastúcu sociálnu sieť chcú zakázať“.
Keďže aplikácia je populárna aj v našich končinách, nie je to vôbec vzdialená téma a je na mieste sa pozrieť na to, do akej miery je pre deti nebezpečná. Na jej riziká už upozornila aj polícia.
V čom sú riziká
Čo môže byť na zdieľaní krátkych videí nebezpečné? Pri sociálnych sieťach ako takých je veľmi blízko k nevhodnému obsahu, závislosti a depresiám. To však nie je nič nové a platí to rovnako pre väčšinu sociálnych sietí vrátane Facebooku, Instagramu, či Twitteru.
V súvislosti s TikTok sa najviac zmieňujú riziká nezabezpečených profilov. Štandardne je totiž každý účet verejný, čo znamená, že ktokoľvek sa môže dostať k obsahu a detailom iného užívateľa, pričom ho môže ďalej šíriť. Hrozí tak zneužitie osobných údajov. Ak si za tým neviete prestaviť žiadnu hrozbu, tak si to poďme rozmeniť na drobné.
Obsah je možné sťahovať a videá zlučovať, vytvárať takzvané duety. To môže vytvárať priestor pre zosmiešňovanie užívateľov, ich obťažovanie a oveľa viac. “Neškodné sledovanie zo strany cudzích ľudí sa môže pretransformovať do vydierania alebo kyberšikany,” uviedla pre agentúru TASR hovorkyňa Prezídia Policajného zboru.
Veľkú časť obsahu siete tvoria práve paródie. Oveľa nebezpečnejšie sú sexuálne ladené videá obsahujúce deti, sebapoškodzujúce návody, nebezpečné výzvy. „Reťazové výzvy sú samostatnou kapitolou rôznorodosti obsahu, ku ktorým dochádza medzi jednotlivými užívateľmi. Niektoré z výziev majú humorný a bezpečný charakter, ďalšie patria do skupiny nebezpečných a môže dôjsť k poraneniu ich napodobňovateľov,“ varuje polícia.
Byť bez dohľadu láka
Problémom je, že o tom, že dieťa používa TikTok rodič ani nemusí vedieť. Aplikácie na rodičovskú kontrolu ho totiž nemusia zachytiť a zablokovať. To môže byť tiež jeden z dôvodov rastúcej popularity aplikácie. Rodičia by preto mali mať prehľad o tom, ako ich dieťa trávi čas vo virtuálnom svete. Nemusia sa k tomu dostať rovno špehovaním, niekedy sa len stačí s deťmi rozprávať, zaujímať o ich problémy, tráviť s nimi spoločný čas. Častokrát sa totiž deti utiekajú k elektronike práve keď si ich nikto nevšíma a nevedia si voľný čas inak vyplniť.