fbpx
16. novembra 2019 admin

Viete koľko metrov denne naskrolujete?

Skrolujem, skroluješ, skroluje. Tento výraz sa v slovnej zásobe udomácnil s rozvojom smartfónov až v tomto tisícročí. V podstate ide o elektronický ekvivalent listovania v knihe. Rozmýšľali ste niekedy, akú vzdialenosť váš prst na obrazovke prejde?   

Priemerný človek denne „najazdí“ s prstom približne 91 metrov? Pre lepšiu predstavivosť je to výška newyorskej Sochy slobody. Za celý rok to je 8286 metrov, čo je takmer výška Mount Everestu (8858m), najvyššej hory sveta. 

Zatiaľ len málokto vie povedať, či je to veľa alebo málo. Každopádne, doteraz sa tým nikto príliš nezaoberal, resp. nikto to nebral vážne. Skôr naopak, telefón bol a stále ešte je otázkou statusu. Čím rýchlejší, nadupanejší a drahší, tým lepšie.  

Pokiaľ ide o fyzické zdravie, ľudia sú posadnutí číslami. Počítajú si kalórie, tuk, hmotnosť, pulz, tlak, pulz. Sledovať koľko hodín človek strávi pred obrazovkami zatiaľ nie je in. A pritom podľa štatistík digitálnym technológiám venujeme viac času ako spánku, keď na obrazovku sa v priemere pozeráme 9 hodín denne. 

O mobily a tablety sa staráme príkladne a nabíjame ich každý deň. Prečo sa tak nesprávame aj k svojmu telu? Zatiaľ čo telefón meníme zhruba každé dva roky, telo máme na celý život len jedno. Spánok je jediný spôsob ako si človek dokáže dobyť baterky. Bez neho nevie fungovať. Kto neverí, nech skúsi jeden deň nespať. Razom sa mu zmenia hodnoty a priority.

Ľudia si už začínajú uvedomovať, že na smartfónoch trávia hodiny. Z plánu skontrolovať koľko je hodín sa častokrát pristihneme, že sme na mobile strávili viac ako hodinu keď si skontrolujeme nové emaily, správy na facebooku, instagrame a začítame sa do nejakého blogu. Podľa štúdie spoločnosti prevádzkujúcej aplikáciu RescueTime, na mobilných telefónoch ľudia strávia denne v priemere 3 hodiny a 15 minút.

Telefón je prvá vec, po ktorej ráno siahame, keď podľa prieskumu až 80 percent ľudí uviedlo kontrolu telefónu ako prvú aktivitu po prebudení.