Zmenili svet informačných technológií. Prečo sa dali na digitálny detox?

6. novembra 2017 admin

Steve Jobs a Bill Gates. Mená, ktoré pozná azda každý a ktoré urobili revolúciu v IT biznise. Dvaja odvekí rivali vybudovali značky Microsoft a Apple, z ktorých sa stal celosvetový štandard. Málokto však už vie, že doma zaviedli a dodržiavali digitálny detox a čas pred obrazovkami členov rodiny mali pevne pod kontrolou.

Hoci v našich končinách je tento pojem zatiaľ relatívne málo známy, v zahraničí sa teší čoraz väčšej popularite. Najďalej sú Briti, Američania, Nemci a viaceré Ázijské krajiny. Spomedzi známych tvárí podporujúcich a praktizujúcich občasné odpojenie od digitálneho sveta dominujú úspešní podnikatelia, vizionári ale aj herci. Ide väčšinou o ľudí, ktorí sú vysoko produktívni, majú nadhľad, inštinkt na nové trendy a vidia o krok vpred. Každopádne vedia, čo im pomáha a určite si nový návyk nevypracovali z donútenia.

 

Steve Jobs

Hovorí sa, že obuvníkove deti chodia bosé. Na prvý pohľad by sa táto veta dala aplikovať aj na rodinu bývalého zakladateľa a výkonného riaditeľa amerického technologického giganta Apple, Steve Jobsa. Mnohí by očakávali, že deti človeka, ktorý založil a viedol najväčšiu technologickú firmu na svete budú mať najnovšie iPhony, iPady či iPody. Opak bol pravdou, vôbec ich nepoužívali. Hoci Jobs bol synonymom novátorských technológií, v roli rodiča sa správal úplne odlišne ako v práci. Bol presvedčený, že deťom je potrebné obmedzovať prístup k elektronickým zariadeniam. „Doma strážime koľko času trávia naše deti s technikou,“ povedal Jobs v roku 2010. Uvedomoval si, že telefóny a tablety sú v rukách detí hračkami, ktoré takmer nahradzujú rodičov. Dokážu ich zabaviť, upokojiť počas dlhej jazdy autom ale aj odviesť ich pozornosť.

 

Bill Gates

Podobný postoj voči digitálnym technológiám v rukách detí mal aj ďalší velikán zo sveta IT biznisu. Bill Gates, zakladateľ softvérového giganta Microsoft a jeden z najbohatších ľudí sveta, svojim deťom nedovolil mobilné telefóny až do veku 14 rokov. Čas strávený pred obrazovkami im začal obmedzovať po tom, ako spozoroval nezdravý vplyv videohier na svoju dcéru. „Zvykli sme si stanoviť hodinu, po ktorej je zakázaná akákoľvek obrazovka. Deťom to pomohlo predísť problémom so zaspávaním,“ povedal Gates pre britský magazín Mirror. Dnes už všetky tri deti Jennifer (20), Rory (17) a Phoebe (14) prekročili povolenú vekovú hranicu a tak majú povolené mať svoj smartfón. Doma ho môžu používať na štúdium a domáce úlohy, no zákaz naďalej platí pre vykladanie zariadení na jedálenský stôl. Zaujímavosťou je, že práve Gates ešte v roku 1975, keď mal osemnásť, prišiel s víziou, že počítač raz bude na každom stole. A to ešte nevedel, že sa jeho vízia posunie ďalej a osobný počítač v podobe smartfónov, tabletov alebo notebookov budú ľudia nosiť so sebou takmer všade, ešte aj na záchod.

A je tu ešte jedno pravidlo, ktoré platí u Gatesových. Nikto v rodine nesmie mať žiadny produkt spoločnosti Apple. Tento zákaz pramení z dlhodobej rivality medzi Billom Gatesom a zakladateľom spoločnosti Apple, dnes už zosnulým Stevom Jobsom.

 

Richard Branson

Vcelku slušné skúsenosti s kontrolou času s digitálnymi technológiami má známy britský obchodný magnát, investor a filantrop Richard Branson. Vo svojej skupine Virgin Group, ktorá ovláda viac ako 400 spoločností, zaviedol politiku povinného digitálneho detoxu. Kľúčoví zamestnanci sa musia odpojiť od e-mailov aspoň na dve hodiny týždenne. To im má pomôcť v znížení stresu, vyššej produktivite, kreativite a v kvalitnejšom životnom štýle. V sídle manažmentu skupiny si každú stredu od 10:00 do obeda asi 200 zamestnancov dá prestávku od technológií. Tento čas využívajú na takzvané brainstormingové porady, prechádzky alebo beh. „Chceme, aby ľudia našli zdravú rovnováhu medzi prácou a súkromným životom. Našim cieľom je mať šťastných zamestnancov,“ vysvetľuje Lisa Thomas, manažérka pre globálnu značku Virgin. Mnohým sa môže zdať ako sci-fi ďalšie Bransonovo opatrenie, ktoré zaviedol už v roku 2014. Tímu svojich osobných pracovníkov povolil toľko dovolenky, koľko budú potrebovať. Ťažko uveriteľné sa to môže zdať najmä Američanom, ktorí majú v porovnaní s Európou často nárok len na dva týždne dovolenky za rok.

 

Elon Musk

Americký podnikateľ a vizionár, majiteľ automobilky Tesla Motors a vesmírnej spoločnosti SpaceX, si tiež uvedomuje dôležitosť prestávok od elektroniky. Po rokoch intenzívnej práce, keď v rámci 100 hodinového pracovného týždňa sa k spánku dostal len minimálne, si uvedomil, že ho takýto životný štýl ničí a pripraví o mentálnu ostrosť. Tiež priznal, že bol závislý na e-mailoch, ktoré mu spolu s poradami a konferenčnými hovormi zaberali celé dni. Rozhodol sa preto pre zmenu a prešiel na večery bez elektroniky. To isté platí aj pre víkendy, ktoré venuje rodine. Čo sa týka spánku, toho si už dopraje minimálne 6 až 6,5 hodiny.

 

Steven Spielberg

Mať čas s technológiami pod kontrolou sa snaží aj jeden z najslávnejších a najuznávanejších režisérov všetkých čias Steven Spielberg. Tvorca filmových hitov ako ET Mimozemšťan, Indiana Jones či Jurský park je presvedčený, že životný štýl založený na nepretržitom pripojení negatívne ovplyvňuje kreativitu. V rozhovore pre magazín Wired uviedol, že technológia môže byť najlepším priateľom človeka, no môže byť aj najväčší kazič zábavy jeho života. “Prerušuje náš vlastný príbeh, schopnosť snívať, rozjímať, predstavovať si niečo nádherné pretože sme zaneprázdnení sledovaním mobilov,” povedal Spielberg.

 

Julia Roberts

Zo strieborného plátna je aj ďalší vyznávač digitálneho detoxu. Americká herečka Julia Roberts odmieta sociálne médiá pretože si uvedomuje, že cesta späť je obtiažna. Priznala, že cítila tlak prezentovať sa na sociálnych médiách, ale nepodľahla mu. Uvedomuje si, že by ju to obralo o žitie vlastného života v prítomnosti. “Každý má v telefóne Instagram. Keby som ho mala tiež, celý čas by som pozerala na mobil,” vysvetlila časopisu InStyle.

 

Jennifer Aniston

Americká herečka Jennifer Aniston, ktorej filmovú kariéru naštartoval sitkomový seriál Priatelia, si vplyv digitálnych technológií uvedomila pri stretnutí so svojimi priateľmi a ich dvoma deťmi. Tie mali 9 a 12 rokov a nemali žiadne iPhony ani iPad. Pre herečku to boli tí najzaujímavejší mladí dospelí, akých stretla. “Bežné deti sa už spolu nerozprávajú. Z pohľadu na ne a ich mobily je mi smutno,” priznala Jeniffer v rozhovore pre časopis People.