Ako odhaliť digitálnu obezitu

27. júna 2020 admin

Kedy ste naposledy strávili 24 hodín bez mobilu? Nezapli ste počítač ani televízor? Nemôžete si spomenúť? Možno je načase zamyslieť sa aj nad ďalšími príznakmi, ktoré by mohli naznačiť, že obrazovkám venujete viac času, ako je zdravé.

 

Pozrite sa na niektoré príznaky nadužívania digitálnych technológií:

  1. Máte pocity paniky, ak si zabudnete telefón.

  2. Nie ste schopní sústrediť sa na prácu ani konverzáciu s ľuďmi.

  3. Zhoršuje sa vám zrak, videnie začína byť rozmazané.

  4. Ste permanentne unavení.

  5. Trpíte častými bolesťami hlavy, krku, chrbta.

  6. Máte časté výkyvy nálady, trpíte osamelosťou a náhradu hľadáte na sociálnych sieťach.

  7. Strácate kontrolu nad svojim časom.

  8. Neviete byť ani chvíľu v tichu.

  9. Strácate dlhodobú pamäť.

  10. Vzťahy s inými ľuďmi ustupujú digitálnej zábave.

 

Keď ste sa v niektorom z predchádzajúcich príznakov našli, mali by ste možné nadmerné užívanie technológií zanalyzovať dôkladnejšie. Dôležité je si najmä uvedomiť, koľko prístrojov každý deň zápasí o našu pozornosť. Zistíme to až v momente, keď sa nad tým hlbšie zamyslíme a pustíme sa do inventúry.

 

Ako odhaliť obezitu

Výsledok prekvapí mnoho ľudí, ktorí ani netušia, že trpia digitálnou obezitou. Do akej miery je to vážne, zistíme na základe takzvaného indexu virtuálnej hmotnosti (VWI, z anglického Virtual Weight Index). Prišiel s ním kanadský novinár Daniel Sieberg v knihe Digitálna diéta. Prirovnal ho k indexu telesnej hmotnosti (Body Mass Index), ktorý sa používa na stanovenie obezity. VWI mapuje všetky prístroje, mobilné a internetové služby, ktoré človek denne používa.

výpočet indexu virtuálnej hmotnosti (VWI)

 

 

 

 

Vyhodnotenie:

vyhodnotenie výpočtu indexu virtuálnej hmotnosti

 

 

Vysoká hodnota indexu ešte nemusí byť dôvodom na paniku. Dôležité je uvedomiť si vplyv digitálnych technológií a začať s tým niečo robiť. Nikto nečaká, že sa niektorých prístrojov alebo služieb zbavíte. Mali by ste však zmeniť spôsob ich používania. Aj tu platí všetko s mierou. Je dôležité začať sa učiť uberať. Väčšina ľudí je totiž zvyknutá len pridávať. Tak ako si politici a ekonómovia zvykli, že ekonomiky musia neustále rásť, aj bežný človek si pri elektronických službách zvykol len pridávať. Vytvárame nové e-mailové kontá, profily na sociálnych sieťach, prihlasujeme sa na odber ďalších a ďalších noviniek a newsletterov, mnohé dostávame automaticky už len tým, že sme nakúpili v určitom e-shope. Jediné, čo v prírode neustále rastie, sú rakovinové bunky.

S priveľa obrazovkami v okolí môže súvisieť chronická únava, bolesti očí, hlavy či iné zdravotné problémy. Človek sa nedokáže sústrediť, nevie dokončiť žiadnu úlohu. Možno venujete obrazovkám viac času, ako je zdravé, či dokonca máte známky závislosti.